Banner


Samochód nowy czy używany?

Posted by: admin  /  Category: Motoryzacja

Zakup auta jest poważną decyzją, dlatego warto rozważyć kilka ważnych kwestii. Najważniejszą jest decyzja o zakupie samochodu nowego lub używanego. W zależności na jaki samochód się zdecydujemy, takie fundusze trzeba będzie na niego wydać. Nowe auta wiążą się zazwyczaj z długim okresem użytkowania, bez konieczności szybkiej wymiany zawieszenia, amortyzatorów, hamulców, itp. Niestety wiąże się to z większym wydatkiem. Z kolei zakup używanego samochodu jest cenowo uzależniony od modelu jaki chcemy nabyć, jak również od rocznika. Taki zakup wiąże się zawsze z ryzykiem, gdyż nie wiadomo kto wcześniej użytkował pojazd, czy nie był on zalany, oraz co było wymienione. Niekiedy chęć oszczędzenia na zakupie może się nie opłacać gdyż zakupiony w stanie „dobrym” pojazd, może okazać się złomem, do którego trzeba będzie dołożyć drugie tyle pieniędzy za ile został zakupiony. Warto więc zastanowić się nad wyborem pojazdu, gdyż zakupiony pojazd może niekiedy zagrażać naszemu bezpieczeństwu na drodze. Auto powinno być sprawne, bez usterek które mogą doprowadzić do tragedii.

Droga płatna, czy bezpłatna- jaką wybrać?

Posted by: admin  /  Category: Transport

Podróżowanie nie tylko po kraju, ale także świecie wiąże się z wyborem dróg po jakich się poruszamy. Bardzo często o wyborze drogi decyduje to, czy jest ona płatna czy też nie. Jazda płatną drogą wiąże się z wydatkiem i to nie małym. Opłaty uzależnione są od rodzaju drogi jaką porusza się pojazd, jak również od ilości przejechanych kilometrów. Niekiedy podróż może być nieopłacalna, gdy np. chcemy przejechać płatną drogą około 500km. Wówczas lepiej poszukać objazdu który umożliwi równie przyjemne podróżowanie i to za darmo. Korzystanie z płatnej drogi ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim wiąże się to z dobrymi warunkami dróg, na których nie ma dziur, wybojów, uskoków. Ponadto na płatnych drogach jest znacznie mniejszy ruch, gdyż trzeba za nie płacić. W obecnych czasach, gdzie koszty zakupu benzyny są naprawdę wysokie, coraz więcej osób wybiera drogi nieodpłatne. Powoduje to, że kierowcy mogą zaoszczędzone pieniądze wydać na wizytę w CPN. Obniżenie cen za 1km podróży autostradami płatnymi spowodowałoby, że więcej osób zaczęłoby z nich korzystać. Warto więc przed podróżą rozważyć jaki wariant jest lepiej opłacalny.

Prawo jazdy

Posted by: admin  /  Category: Transport

Na naszych drogach porusza się coraz to więcej samochodów. Niewątpliwie ma to związek z przemianami w społeczeństwie. Coraz więcej osób stać na własny samochód. Poza tym, coraz to więcej Polaków pracuje w dużej odległości od swojego miejsca zamieszkania. W dobie likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych, które stają się nierentowne dla państwowych przewoźników, samochód pozostaje jedynym środkiem komunikacji. Dlatego też, coraz więcej osób pragnie jak najszybciej zrobić uprawnienia i zdobyć prawo jazdy. Niestety ciągle zmieniające się przepisy, oraz wysoki stopień trudności egzaminu praktycznego w znacznym stopniu, utrudniają szybkie zdobycie upragnionego dokumentu. Jednak nie jest to w stanie skutecznie odstraszyć potencjalnych kandydatów na kierowców. Wręcz przeciwnie, coraz to młodsze osoby przystępują do kursu na prawo jazdy. Inną barierą, oprócz trudności w zdaniu egzaminu, stanowi sam koszt całego kursu. W chwili obecnej takie szkolenie kosztuje grubo ponad tysiąc złotych. Na szczęście firmy szkolące oferują swoim klientom system ratalny.

Jaki samochód dla rodziny?

Posted by: admin  /  Category: Motoryzacja

Jest w życiu mężczyzny taki czas, kiedy musi pomyśleć o zamianie samochodu sportowego na samochód bardziej przyjazny rodzinie. Oczywiście nie każdy będzie chciał to zrobić, jednak, kiedy powiększa się rodzina, to wypada taki ruch poczynić. Na rynku prawie każdy producent samochodów ma w swojej ofercie pojazdy, które mogłyby służyć jako samochody rodzinne, więc wybór nie jest prosty. Jakie cechy powinien mieć samochód rodzinny? Na pewno głównym wyznacznikiem jest przestrzeń. Samochód rodzinny powinien zapewnić wystarczająco dużo miejsca, by można było wygodnie podróżować nawet w cztery osoby wraz z bagażem również na dłuższych trasach. Podczas zakupu samochodu warto więc zwrócić uwagę na bagażnik, czy ma on nie tylko dużą pojemność, ale również czy można go szybko załadować. Samochód rodzinny nie musi być bardzo szybki, ale powinien na pewno być bezpieczny. W końcu będzie się przewoziło swoich najbliższych i warto im zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Nie można jednak pozostawić spraw związanych z silnikiem na plan dalszy, odpowiednia moc silnika ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Nowoczesność pod maską

Posted by: admin  /  Category: Motoryzacja

Dzisiejszy świat pokazuje nam jak wielkie zmiany motoryzacyjne nas dotykają, obecnie samochody staja się doskonale zaprojektowanymi współdziałającymi ze sobą i z człowiekiem elementami. Komputery pokładowe, ABS, nawigacja satelitarna to tylko początek możliwości, obecnie koniecznością staje się bardzo dokładne działanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa, jakości jazdy, możliwość jak najefektywniejszego prowadzenia samochodu nawet przez wiele godzin, istnieją modele posiadające czujniki przeszkód, ostrzegające o zbyt dużej prędkości, pozwalające na to by komputer pokładowy sam wykonywał manewry parkowania. Obecnie jakość równoznaczna staje się z osiągnięciami jakie zostają nam proponowane. Świat się zmienia, nasze wymagania także ulegają zmianie, warto wykorzystywać każdą z możliwości aby nasze życie stawało się nowoczesne, i w pełni wykorzystujące okazje jakie nas spotykają. Warto także mieć świadomość, że rynek motoryzacyjny nie jest jedynym czynnikiem bardzo bacznie śledzącym postępy jakie zostają wykonywane w różnorodnych dziedzinach.

Pojęcie motoryzacji

Posted by: admin  /  Category: Motoryzacja

Przez wiele lat pojęcie motoryzacji w znacznym stopniu ewoluowało. Na to miało przede wszystkim wpływ rozwój techniki i nowych technologii. Potocznie tym terminem określa się całokształt spraw związanych z zastosowaniem pojazdów drogowych, lub tez szynowych z zastosowaniem silników spalinowych. W chwili obecnej, w związku z rozwojem nowych technologii, pojazdy tez mogą być napędzane silnikami elektrycznymi, lub też hybrydowymi. Potocznie przez pojęcie motoryzacji rozumie się motoryzację samochodową, przy zastosowaniu aut osobowych, ciężarowych, ciągników, motorowerów, skuterów i motocykli. Eksploatacja tych pojazdów wymaga odpowiedniej infrastruktury, na którą składają się nie tylko stacje benzynowe, ale również i warsztaty napraw. Do podstawowych problemów, z którymi boryka się współczesna motoryzacja należy przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Poza tym, motoryzacja ma duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego – transport, zarówno lądowy, jak i powietrzny oraz wodny.